25 Kas 2014

Romantik EV : Amerikalilarin Şükran Günü

                           Amerikalilar icin persembe gunu THANKSGIVING - Sukran gunu-

Tüm aile fertlerinin bir araya gelmesiyle önem kazanmış bir gündür. Özellikle son yıllarda Şükran Günü ve onu takip eden günlere özel uygulanan hatırı sayılır indirimler, neredeyse bir bayram gibi değer gören Şükran Günü'nü gölgelemeye başladı. 

Şükran Günü, Amerikalıların her yıl Kasım ayının son Perşembesinde kutladıkları birbirlerine ne kadar uzak olurlarsa olsunlar tüm aile fertlerinin bir araya gelmeye çalıştığı, kurulan büyük sofralarda özenle pişirdikleri hindileri yedikleri ve tüm nimetler için teşekkür edip devamını diledikleri bir gündür.


Evt tarihlerinde Hindi yemisler bugun hala devam ediyor da bizim Ulkemizin insani hindiyi tum amerikalilar gibi persembe gunu yemeyip yilbasinda kimsenin hindi yemedigi bir gunde yiyor buna bir anlam veremedim :)) tarihimizde boyle birgun ve olaylar da olmadigini dusunursek   Amerikali arkadaslarimizin sorusu : Neden Turkler yilbasinda Hindi yiyor sorusuna biz bile cvp veremiyoruz:)  zira Amerikalilar Yilbasinda hindi YEMIYOR :)

Kutlamak isteyenler icin persembe gunu hindilerinizi hazir edin!!

Onlar icin laf olsuna degil bir anlami oldugu icin o gun Ailecek buyuk sofralarda hindilerini yiyip herseye sukrediyorlar. Peki biz? 


iste Sukran gununun Hikayesi


1620
lerde 
Avrupa
dan yerleşim için ilk kez 
May Flower
gemisiyle ABD’ye gelen 
Pilgrimler
 ilk geldiklerinde aylarca süren yolculuklarından dolayı yorgun, hasta ve açtırlar. Kızılderililer onları karşılar ve yiyecek verir, 
hindi
avlamasını, 
mısır
 ekmesini öğretirler. Üç yıl sonra İngiliz Vali 
William Bradford
 büyük bir yemek hazırlar ve Kızılderililer’i çağırır. Kızılderililerin şefi 
Massoit
 90 kişiyle bu törene katılır. 
O günden sonra her 
hasat
 sonrasında yemek geleneği sürer. 
1863
’de Başkan 
Abraham Lincoln
 Şükran Günü’nün ulusal bayram olmasını önerir, ancak bu öneri,
1941
’de Kongre’de karara bağlanır ve her yılın kasım ayının son perşembesi Şükran Günü olarak ulusal bayram ilan edilir. 
"Thanksgiving", Tanrıya teşekkürleri iletmenin ve minnettarlığın bir ifadesidir. Bizde Şükran Günü olarak bilinen bu günü Amerikada ilk kez "Pilgrimler" kutlamıştır. "Pilgrimler", Yeni 
İngiltere
ye (Amerikadaki "New England" Bölgesi) yerleşen ilk insanlardır. Yerlisi oldukları İngilterede gördükleri dini zulümler yüzünden 1609 yılında dini özgürlüklerini elde etmek için İngiltereden ayrılıp Hollandaya göç ettiler. Birkaç yıl sonra Pilgrimlerin çocukları Felemenkçe konuşmaya ve Hollandanın yaşam tarzına bağlanmaya başladılar. Hollandalıların düşünce ve yaşam tarzlarının çocukların eğitimi ve ahlakları için bir tehlike oluşturmaya başladığını düşünen Pilgrimler Hollandadan ayrılmaya ve daha iyi bir yaşam için Yeni Dünyaya gitmeye karar verdiler. 
6 Eylül 1620de, "
Mayflower
" adında bir gemi ile toplam 102 kişilik bir grup Yeni Dünya kıtası olan Amerikaya hareket etti. Soğuk ve uzun süren yolculuktan sonra 11 Aralık 1620de "Plymouth Rock" denilen bölgeye gelip yerleştiler. 
Amerikada geçirdikleri ilk kış Pilgrimleri harap etti. Soğuk ve açlık, 46 Pilgrimin yaşamını yitirmesine neden odu. Bölgeye gelen Kızılderililerin yardımı ile ve havaların ısınmasıyla beraber Pilgrimler toparlanmaya başladı ve ilk kışı atlattılar. Ekim ayında aldıkları hasat çok başarılıydı ve kış için yeterli yiyecekleri oldu. Mısır, patates ve kabak ilk ektikleri ürünlerdi. Evlerini inşa etmişler ve Kızılderili komşuları ile barış içinde yaşamaya başlamışlardı. O zamanın valisi William Bradford, bütün kolonistler ve Kızılderililer tarafından kutlanması için "Şükran Günü"nü ilan etti. 
Her yıl kutlanan bu Şükran Günü geleneği yıllarca devam etti. 1770lerin sonundaki Amerikan İhtilali sırasında, Anayasa Meclisi (ilk meclis) tarafından bu günün ulusal bir gün olması teklifi getirildi. 1817de New York eyaleti Şükran Gününü geleneksel bir gün olarak kabul etti. 19. yüzyılın ortalarında diğer eyaletler de Şükran Gününü kutladı. 1863de Başkan Abraham Lincoln, Şükran Gününün ulusal bir gün olmasına karar verdi. O günden itibaren, Amerikan tarihindeki her başkan, her yıl kasım ayının dördüncü perşembesini tatil olarak belirleyip bir Şükran Günü kutlaması yayınladı.
                                          

                                                                                 


XOXO pillow 


                                                                         Sevgiyle kalin.......

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder